Důležité sdělení!!!: Z důvodu přechodu na nový internetový obchod prosíme i stávající zákazníky obchodu o novou registraci!

Příprava kvasu z obilí

  1. Surovina

 Ačkoliv se pro výrobu obilných pálenek používají různé druhy obilovin, ve střední Evropě je tradiční surovinou žito. Tato obilovina je lehce pěstovatelná ve všech oblastech ČR, zrno je bezpluché a moučné, což usnadňuje jeho mletí a případné máčení. Pálenky vyrobené ze žita jsou typické lehce chlebovou vůní a po stárnutí slabě opalizují do zelena. 

  1. Příprava díla

 Vyčištěné zrno rozšrotujeme co nejjemněji. Mísení (odborný výraz je vystírání) provádíme do vody o teplotě 70°C za stálého míchání tak, aby nedocházelo k tvorbě vloček. Teplota zrna vodu poněkud zchladí, a proto je třeba počítat s přihřátím směsi (pozor na připálení). Konečný hmotnostní poměr šrotu a vody je 1 : 3, směs se nazývá záparou nebo dílem. Po dosažení poměru šrot/voda přidáme ztekucující enzym v dávce 20-25 ml/100 kg obilí a udržujeme teplotu 70°C po dobu 60 minut.

 Po uplynutí doby směs necháme zchladnut na 55 °C a provedeme úpravu pH.

 Přirozená reakce směsi šrot/voda  je obyčejně v rozmezí pH 5,3–5,7. K úpravě pH používáme koncentrovanou kys. sírovou (95-98 %). Na snížení pH o 0,2 na 100 l zápary se počítá s dávkou 10 ml kyseliny. Tedy při požadavku snížení pH z 5,5 na 4,5 potřebujeme 50 ml kyseliny.

 Přidáme zcukřující enzym v dávce 50 ml/100 kg obilí a udržujeme teplotu 55°C po dobu 30 minut.

  1. Zakvašení

Celou směs necháme v co nejkratší době (delší prostoje zvyšují riziko infekce) vychladnout na 30 °C a přidáme nejlépe kultivované násadové kvasinky pro obilí v dávce 20 až 50 g/100 l zápary např. Maurivin (G) nebo rozmíchané pekařské droždí v dávce 0,5 kg/100 kg obilí. Kvašení v kvasné nádobě probíhá zpravidla 72 hodin. Teplota okolí nižší než 10°C může značně prodloužit kvasný proces. Doporučuje se použití kvasné zátky a ponechání dostatku místa v kvasné nádobě pro počáteční bouřlivé kvašení (nádoba nesmí přetéci – nebezpečí infekce, výrobních ztrát).

  1. Poznámka k destilaci

 Zápara se destiluje velmi opatrně, aby se zachovaly cenné aromatické látky. Hotová pálenka se ředí na 40 – 50 % obj. alkoholu.